Skip to main content

Sviatok folklóru pod Roháčmi

02. august 2023

Amfiteáter v Zuberci - Brestovej ožije tisíckou účinkujúcich na Podroháčskych folklórnych slávnostiach.

Leto na Orave je pestré ponukou podujatí, v ktorých sa uplatňujú prvky tradičnej ľudovej kultúry. Najvýznamnejším z nich sú Podroháčske folklórne slávnosti, ktoré každý rok začiatkom augusta prilákajú do amfiteátra v Zuberci Brestovej, do Múzea oravskej dediny či do Oravského Bieleho Potoka, kde sa prezentuje časť programu, viac ako tisíc účinkujúcich a viac než desať tisíc divákov. Sú najvýznamnejším a najväčším tradičným podujatím na Orave a sviatkom a prezentáciou rozličných podôb folklóru nielen tohto jedinečného regiónu, ale i ďalších folklórnych oblastí Slovenska a zahraničia. Už 47. ročník Podroháčskych folklórnych slávností sa uskutoční 4. – 6. augusta 2023 a v programe ponúka ako zvykoslovné programy zostavené z programových čísel slovenských folklórnych skupín a detských folklóroch súborov, prezentácie scénicky upravených tanečných a hudobných podôb v podaní folklórnych súborov, ktorým bude dominovať nedeľný galaprogramu SĽUK-u, či exotickejšie programy zahraničných hostí. Chýbať nebudú ani krajanské folklórne súbory. Ich programy sa stali už pevnou súčasťou dramaturgie festivalu. Tento rok budú krajanov reprezentovať zástupcovia Slovákov zo srbskej Selenče a Nového Sadu. Novinkou bude cyklus prednášok na etnografické témy. K sprievodnému programu festivalu už neodmysliteľne patrí Oravský tradičný jarmok oživených remesiel, výstavy či dianie na krytých pódiách v zuberskom skanzene. Aj v tomto roku tak Obec Zuberec ako hlavný usporiadateľ festivalu v spolupráci s Múzeom oravskej dediny, Žilinským samosprávnym krajom, Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne a obcami Oravský Biely Potok a Habovka pripravili pestrý trojdňový program.

Ten začne v piatok 4. augusta o 19.00 v Oravskom Bielom Potoku krojovaným sprievodom zúčastnených súborov cez obec do areálu športového ihriska, kde sa od 19.30 v programe pod názvom „V tom Bielom Potoku“ predstavia domáci folkloristi a hostia zo súborov Oravan a Oravan senior z Nižnej, krajania zo súbor KUS Jána Kollára zo Selenče a SKC Pavla Jozefa Šafárika z Nového sadu v Srbsku a súbor Beşiktas Belediysi – Oyun KSK z tureckého Istanbulu. Večer je kultúrnom dome v Zuberci pripravený program UFS Mladosť z Banskej Bystrice, tanečná škola s tanečníkmi a muzikantami Podroháčskej folklórnej skupiny a súborov Brestová a Čalamáda. Piatkový program ukončí veselica pri ľudovej hudbe Viktora Janoštína.

Sobotné festivalové dianie otvorí 5. augusta o 10.30 v Múzeu oravskej dediny program slovenských heligonkárov, po ktorom sa od 12.30 presunú účinkujúci v slávnostnom sprievode krojovaných skupín a súborov od zvonice v skanzene k amfiteátru. Tu sa po slávnostnom otvorení a prezentácii Zuberčanov v programe pod názvom Podoby slovenského folklóru o 13.30 predstavia krajanské súbory zo srbskej obce Selenča a mesta Nový Sad. Krajanov o 14.15 na javisku amfiteátra vystriedajú predstavitelia folklórnych podôb spevu, hudby a tanca z Istanbulu. V programe Spomienky si o 14.30 tri generácie folkloristov so súboru Oravan a Oravan senior z Nižnej sprítomnia zosnulé osobnosti a vedúcich súboru Gustáva Socháňa a Ľubomíra Jarolína a aj tými najstaršími programovými číslami pripomenú i sedemdesiate výročie svojho založenia. Program oravských a liptovských folklórnych skupín uvedený pod názvom "Človek a drevo" od 16.00 sprítomní drevo ako fenomén živote človeka v minulosti prostredníctvom tvorby skupín zo Zuberca, Hornej Lehoty, Smrečian, Rabčíc, Likavky, Medzibrodia nad Oravou, Žaškova a Brezovice. Scénickými obrázkami a v réžii Miroslava Žabenského vyrozprávajú, ako drevo v jeho rozličných podobách sprevádza človeka od kolísky až po hrob. Súčasťou festivalu sú pravidelne i programy prezentujúce tanečné, hudobné i zvykoslovné podoby tradičnej kultúry ďalších slovenských regiónov. Amfiteáter na Brestovej tak bude v tomto roku od 18.00 patriť účinkujúcim z Horného Zemplína. V programe "Z Topľanskej doliny", ktorý pripravil Martin Ťasko a Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou, sa predstaví folklórny súbor Orgonina z Vranova nad Topľou, detský folklórny súbor Ondalik z Ďapaloviec a folklórne skupiny Vechcočan z Vechca a Čaklov z Čaklova. Program v amfiteátri bude o 19.30 pokračovať hudobno-dramatickým predstavením na motívy románu Antona Habovštiaka "Cestami oravských plátenníkov", ktorí zostavili Viktor Janoštín a Laura Kolačkovská z muzikantov a tanečníkov zo súborov Brestová a Čalamáda. Záver sobotného programu bude patriť od 21.00 profilovému programu FS Mladosť z Banskej Bystrice v réžii Martina Urbana a voľnejšiemu vyhrávaniu na lúke pri Kolibe.

Z pestrej nedeľnej ponuky zaujme nielen sviatočná furmanka, ktorá spríjemní ráno cestu z Habovky do Brestovej, či sviatočná svätá omša v skanzene v Zuberci o 9.00, ale aj aj ďalší program pripravený v zuberskom Skanzene. Tu je od 12.00 pre záujemcov pripravený cyklus prednášok prezentujúci hudobno-tanečnú a sociálnu kultúru Oravy, gajdošskú a goralskú kultúru na Orave či tanečnú kultúru a piesňový repertoár. Priestor dreveného artikulárneho kostola v skanzene bude patriť od 14.00 koncertu vážnej hudby v úpravách cimbalovej kapely. Program má názov "Klasika na ľudových strunách". Pozdravy v rovnomennom programe odovzdajú o 15.00 v krytej scéne účinkujúci zo súborov Beşiktas Belediysi – Oyun KSK z Istabnulu, Orgonina a Čalamáda.

Paralelne s dianím na krytej scéne a na javisku na rínku v susednom skanzene bude od 10.30 prebiehať hlavný program na javisku v amfiteátri. Ten otvoria folkloristi zo Zuberca, Habovky a z Oravského Bieleho Potoka. V detskom programe „Naši najmenší“ sa predstavia detské folklórne súbory a sólisti zo Zuberca,. Hladovky, Oravskej Lesnej, Rabčíc, Lokce, Žaškova a Zábiedova. Javisko bude od 12.15 patriť krajanských súborom zo Srbska a UFS Mladosť z Banskej Bystrice, ktoré predstavia podoby slovenského folklóru v programe "Obrazy z Dolnej zeme". Program "Z nášho kraja" v réžii Martina Nosála ponúkne tanečné a hudobné bloky súborov Rozsutec zo Žiliny, KAF Hojana zo Žiliny, Jelešňa z Hladovky a Kriváň z Východnej a realizuje sa pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Záver 47. Podroháčskych folklórnych slávností bude patriť SĽUK-u a ich programu Slovensko v réžii Stanislava Marišlera.

To všetko je však iba časť programu slávností. Súčasťou festivalu bude aj 31. Oravský tradičný jarmok oživených remesiel v sobotu a v nedeľu v zuberskom skanzene, výstava fotografií Petra Berčíka pod názvom Návraty č. 16 – Dolná Lehota, či tvorivá dielňa Skoronská Jízda králů v minulosti a v přítomnosti v sobotu od 15.00 v skanzene.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je realizovaný aj s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Oravské kultúrne stredisko

02. august 2023

z našich článkov...

Nositelia tradícií

V nedeľu 1. októbra 2023 sa v priestoroch kultúrneho domu v Nižnej uskutoční krajské kolo súťažne...

Summer Time Music ponúka mladým hudob...

V Dolnom Kubíne sa 10.-15.7. 2022 uskutoční už tretí ročník letnej školy pre mladých hudobníkov (...
top