Skip to main content

V Sihelnom na goralskú nôtu

20. júl 2023

V nedeľu 16. júla sa v obci Sihelné na Orave uskutočnil jubilejný 30. ročník festivalu goralov s názvom Folklórne slávnosti pod Pilskom a Babou horou.

Už tradične sa festival niesol v duchu nositeľov tradícií, za ktorých bola v Kostole povýšenia Svätého kríža odslúžená svätá omša, následne v areáli futbalového ihriska začal program zostavený z miestnych folklórnych kolektívov a hostí. Miestni folkloristi a folkloristky tak oficiálne otvorili 30. ročník festivalu.

Na svoje si prišli aj milovníci tanca, ktorí sa mohli zapojiť do školy tanca pod vedením lektorov Petra Gonšora a Kristíny Šikyňovej s tematikou goralských tancov spod Pilska a Babej hory a tancovali sa aj tance z Hladovky a zo Suchej Hory.

Následne v programe Na goralskú nôtu vystúpili aj súbory a ľudové hudby zo slovenského i poľského pohraničia. Návštevníci mali priestor zúčastniť sa aj sprievodného programu a vlastnoručne „okúsiť“ hrnčiarske či drotárske remeslo.

Súčasťou podujatia bola aj výstava s názvom Lepší čepiec než vrkoč, ktorej autorkou je Miroslava Polohová Ivanová.

Podujatie zorganizovalo Oravské kultúrne stredisko v spolupráci s obcou Sihelné. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fotografie z festivalu nájdete v galérii.

Oravské kultúrne stredisko

20. júl 2023

z našich článkov...

Vianoce tradične i netradične vo febr...

Vianoce tradične i netradične Vianoce tradične i netradične je názov projektu, ktorý realizuje Or...

Pozývame na Oravské Vianoce!

O mesiac tu máme Vianoce, no s nami ich môžete zažiť už o pár týždňov skôr. Oravské Vianoce budú...

Vyrezávanie „tekvicových úsmevov“

Štvrtok 28. 10. 2021 sa pre školopovinných začali jesenné prázdniny. Oravské kultúrne stredisko v...
top