Skip to main content

Sviatok folklóru pod Roháčmi

02. august 2023

Amfiteáter v Zuberci - Brestovej ožije tisíckou účinkujúcich na Podroháčskych folklórnych slávnostiach.

Leto na Orave je pestré ponukou podujatí, v ktorých sa uplatňujú prvky tradičnej ľudovej kultúry. Najvýznamnejším z nich sú Podroháčske folklórne slávnosti, ktoré každý rok začiatkom augusta prilákajú do amfiteátra v Zuberci Brestovej, do Múzea oravskej dediny či do Oravského Bieleho Potoka, kde sa prezentuje časť programu, viac ako tisíc účinkujúcich a viac než desať tisíc divákov. Sú najvýznamnejším a najväčším tradičným podujatím na Orave a sviatkom a prezentáciou rozličných podôb folklóru nielen tohto jedinečného regiónu, ale i ďalších folklórnych oblastí Slovenska a zahraničia. Už 47. ročník Podroháčskych folklórnych slávností sa uskutoční 4. – 6. augusta 2023 a v programe ponúka ako zvykoslovné programy zostavené z programových čísel slovenských folklórnych skupín a detských folklóroch súborov, prezentácie scénicky upravených tanečných a hudobných podôb v podaní folklórnych súborov, ktorým bude dominovať nedeľný galaprogramu SĽUK-u, či exotickejšie programy zahraničných hostí. Chýbať nebudú ani krajanské folklórne súbory. Ich programy sa stali už pevnou súčasťou dramaturgie festivalu. Tento rok budú krajanov reprezentovať zástupcovia Slovákov zo srbskej Selenče a Nového Sadu. Novinkou bude cyklus prednášok na etnografické témy. K sprievodnému programu festivalu už neodmysliteľne patrí Oravský tradičný jarmok oživených remesiel, výstavy či dianie na krytých pódiách v zuberskom skanzene. Aj v tomto roku tak Obec Zuberec ako hlavný usporiadateľ festivalu v spolupráci s Múzeom oravskej dediny, Žilinským samosprávnym krajom, Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne a obcami Oravský Biely Potok a Habovka pripravili pestrý trojdňový program.

Ten začne v piatok 4. augusta o 19.00 v Oravskom Bielom Potoku krojovaným sprievodom zúčastnených súborov cez obec do areálu športového ihriska, kde sa od 19.30 v programe pod názvom „V tom Bielom Potoku“ predstavia domáci folkloristi a hostia zo súborov Oravan a Oravan senior z Nižnej, krajania zo súbor KUS Jána Kollára zo Selenče a SKC Pavla Jozefa Šafárika z Nového sadu v Srbsku a súbor Beşiktas Belediysi – Oyun KSK z tureckého Istanbulu. Večer je kultúrnom dome v Zuberci pripravený program UFS Mladosť z Banskej Bystrice, tanečná škola s tanečníkmi a muzikantami Podroháčskej folklórnej skupiny a súborov Brestová a Čalamáda. Piatkový program ukončí veselica pri ľudovej hudbe Viktora Janoštína.

Sobotné festivalové dianie otvorí 5. augusta o 10.30 v Múzeu oravskej dediny program slovenských heligonkárov, po ktorom sa od 12.30 presunú účinkujúci v slávnostnom sprievode krojovaných skupín a súborov od zvonice v skanzene k amfiteátru. Tu sa po slávnostnom otvorení a prezentácii Zuberčanov v programe pod názvom Podoby slovenského folklóru o 13.30 predstavia krajanské súbory zo srbskej obce Selenča a mesta Nový Sad. Krajanov o 14.15 na javisku amfiteátra vystriedajú predstavitelia folklórnych podôb spevu, hudby a tanca z Istanbulu. V programe Spomienky si o 14.30 tri generácie folkloristov so súboru Oravan a Oravan senior z Nižnej sprítomnia zosnulé osobnosti a vedúcich súboru Gustáva Socháňa a Ľubomíra Jarolína a aj tými najstaršími programovými číslami pripomenú i sedemdesiate výročie svojho založenia. Program oravských a liptovských folklórnych skupín uvedený pod názvom "Človek a drevo" od 16.00 sprítomní drevo ako fenomén živote človeka v minulosti prostredníctvom tvorby skupín zo Zuberca, Hornej Lehoty, Smrečian, Rabčíc, Likavky, Medzibrodia nad Oravou, Žaškova a Brezovice. Scénickými obrázkami a v réžii Miroslava Žabenského vyrozprávajú, ako drevo v jeho rozličných podobách sprevádza človeka od kolísky až po hrob. Súčasťou festivalu sú pravidelne i programy prezentujúce tanečné, hudobné i zvykoslovné podoby tradičnej kultúry ďalších slovenských regiónov. Amfiteáter na Brestovej tak bude v tomto roku od 18.00 patriť účinkujúcim z Horného Zemplína. V programe "Z Topľanskej doliny", ktorý pripravil Martin Ťasko a Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou, sa predstaví folklórny súbor Orgonina z Vranova nad Topľou, detský folklórny súbor Ondalik z Ďapaloviec a folklórne skupiny Vechcočan z Vechca a Čaklov z Čaklova. Program v amfiteátri bude o 19.30 pokračovať hudobno-dramatickým predstavením na motívy románu Antona Habovštiaka "Cestami oravských plátenníkov", ktorí zostavili Viktor Janoštín a Laura Kolačkovská z muzikantov a tanečníkov zo súborov Brestová a Čalamáda. Záver sobotného programu bude patriť od 21.00 profilovému programu FS Mladosť z Banskej Bystrice v réžii Martina Urbana a voľnejšiemu vyhrávaniu na lúke pri Kolibe.

Z pestrej nedeľnej ponuky zaujme nielen sviatočná furmanka, ktorá spríjemní ráno cestu z Habovky do Brestovej, či sviatočná svätá omša v skanzene v Zuberci o 9.00, ale aj aj ďalší program pripravený v zuberskom Skanzene. Tu je od 12.00 pre záujemcov pripravený cyklus prednášok prezentujúci hudobno-tanečnú a sociálnu kultúru Oravy, gajdošskú a goralskú kultúru na Orave či tanečnú kultúru a piesňový repertoár. Priestor dreveného artikulárneho kostola v skanzene bude patriť od 14.00 koncertu vážnej hudby v úpravách cimbalovej kapely. Program má názov "Klasika na ľudových strunách". Pozdravy v rovnomennom programe odovzdajú o 15.00 v krytej scéne účinkujúci zo súborov Beşiktas Belediysi – Oyun KSK z Istabnulu, Orgonina a Čalamáda.

Paralelne s dianím na krytej scéne a na javisku na rínku v susednom skanzene bude od 10.30 prebiehať hlavný program na javisku v amfiteátri. Ten otvoria folkloristi zo Zuberca, Habovky a z Oravského Bieleho Potoka. V detskom programe „Naši najmenší“ sa predstavia detské folklórne súbory a sólisti zo Zuberca,. Hladovky, Oravskej Lesnej, Rabčíc, Lokce, Žaškova a Zábiedova. Javisko bude od 12.15 patriť krajanských súborom zo Srbska a UFS Mladosť z Banskej Bystrice, ktoré predstavia podoby slovenského folklóru v programe "Obrazy z Dolnej zeme". Program "Z nášho kraja" v réžii Martina Nosála ponúkne tanečné a hudobné bloky súborov Rozsutec zo Žiliny, KAF Hojana zo Žiliny, Jelešňa z Hladovky a Kriváň z Východnej a realizuje sa pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Záver 47. Podroháčskych folklórnych slávností bude patriť SĽUK-u a ich programu Slovensko v réžii Stanislava Marišlera.

To všetko je však iba časť programu slávností. Súčasťou festivalu bude aj 31. Oravský tradičný jarmok oživených remesiel v sobotu a v nedeľu v zuberskom skanzene, výstava fotografií Petra Berčíka pod názvom Návraty č. 16 – Dolná Lehota, či tvorivá dielňa Skoronská Jízda králů v minulosti a v přítomnosti v sobotu od 15.00 v skanzene.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je realizovaný aj s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Oravské kultúrne stredisko

02. august 2023

z našich článkov...

Vidiečanova Habovka vo Východnej

Festival Východná sa okrem svojej tradičnej trojdňovej bohatej programovej ponuky tento rok stal ...

Vytvor si mandalu

Naučte sa vytvoriť jedinečnú mandalu! Záujemcovia, ktorí sa prihlásia na tvorivú dielňu, sa stre...

Hviezdoslav ako ochotník na dolnokubí...

Pri príležitosti 175. výročia narodenia Pavla Országha Hviezdoslava pripravilo Oravské kultúrne s...
top